آرشیو شماره‌های مجله

آرشیو شماره‌های مجله
لطفا برای دریافت شماره‌های مجله روی عکس کلیک کنید

۱۳۹۲ فروردین ۱۲, دوشنبه

آیا پورن میتواند کاربرد آموزشی داشته باشد؟

پرونده ویژه: پورنوگرافی (شماره دوم، آبان و آذر91) 

نوجوانان پس از بلوغ نسبت به غرایز جنسی خود کنجکاو می شوند. عمده آنها برای پاسخ سوالات خود و رفع کنجکاوی نیاز به تجربه کردن یا مشاهده و شنیدن تجربیات دیگران دارند. زمانی که تجربه ارتباط جنسی برای افراد دور از دسترس یا ناممکن باشد، آنها رو به تماشا و شنیدن تجربیات دیگران می آورند. اما شنیدن کی بود مانند دیدن؟
نوجوانان امروزی دسترسی آسانی به فیلم های پورنو دارند. آنها سعی میکنند برای پاسخ سوالات خود از آناتومی جنسی تا نحوه برقرای رابطه جنسی و...، به تماشای مستقیم رابطه جنسی افراد دیگر بنشینند. اما آیا این انتخاب از طریق فیلم‌های پورنو و پورنوگرافی درست است؟ آیا اطلاعاتی که مخاطب از دیدن این دست از فیلم‌ها می بیند بار آموزشی درستی همراه خود دارد؟
به راحتی می شود با یک نمونه سازی پاسخ سوالات بالا را داد. با خواندن یک مقاله علمی یا پزشکی درباره رابطه جنسی به اطلاعات درست می رسیم یا با مطالعه یک داستان جنسی؟ بدون شک در متن یک مقاله علمی به پشتوانه تحقیق و سواد مولف، ما به پاسخ های واقعی خود میرسیم. اما در یک داستان پورن، تنها یک تجربه (حتی واقعی) را خوانده ایم. تجربه ای که ممکن است ما را به اشتباه بیاندازد. به عنوان مثال ارتباط جنسی از راه دهان در تمام فیلم های پورنو گرافی اتفاق می افتد. اما در یک فیلم آموزش جنسی و یا مقاله ای درباره رابطه درست جنسی، توضیح داده میشود بیماری هایی همچون ایدز، سوزاک و... از طریق این نوع از رابطه منتقل میشود. یعنی ترشح آلت تناسلی فرد آلوده به بیماری (مرد یا زن) در دهان شریک جنسی منجر به آلوده شدن او می شود. 
متاسفانه به دلیل محدودیت ها در آموزش و شرم از بیان ضرورتی که بیانش به افرد آسیب میزند، فیلم های پورنوگرافی تبدیل به کلاس درس نوجوانان شده است. از طرف دیگر کمبود منابع و اطلاعات از رابطه جنسی بین همجنس این میل را برای افراد همجنسگرا بیشتر کرده تا پاسخ سوالات خود را در فیلم های جنسی ببینند. شاید یکی از آموزشهایی که میشود از فیلم های پورن گرفت، حالت های مختلف پورن استار ها در عمل جنسی است. همان طور که میدانید رابطه جنسی از چهار مرحله تحریک و برانگیختگی ، اوج لذت (یا دخول)، انزال و فرود (یا ریکاوری) تشکیل میشود. هر فردی از همجنسگرا یا دگرجنسگرا گرفته تا زن یا مرد، ممکن است با یکی از مراحل جنسی لذت بیشتری ببرد. از طرف دیگر سرد بودن و یا گرم بودن هر فردی متفاوت است و همین طور نوع نقش جنسی افراد (اکتیو یا پسیو بودن افراد) و این در نحوه برقراری رابطه جنسی تاثیر میگذارد. ممکن است شریک جنسی به هر دلیلی از زمان بیشتر دخول لذت ببرد. اگر در این مدت حالات قرار گرفتن افراد در حین عمل جنسی یک یا دو مدل باشد، شریک جنسی مقابل حتما خسته میشود. برای آگاهی بهتر و بیشتر از این نوع حالات بهترین راه تماشای فیلم ها و عکس های پورن است. نوع حالت هایی که پورن استارها برای رابطه در هر فیلم قرار میگیرند به مخاطب یک شکل تازه را یاد میدهد. ضمن آن که فرد در نقش اکتیو یا پسیو به آن فکر میکند که آیا از این نوع حالت لذت خواهد برد یا نه و در تجربه آینده به او کمک میکند تا رابطه جنسی بهتری تجربه کند. اما این موضوع بدون توضیح و آگاهی از پیش به مخاطب، ممکن است نتیجه وارونه ای داشته باشد. به عنوان مثال شاید فرد با دیدن این نوع حالت ها دریک رابطه جنسی با زمان کمتر، به هر دلیلی، بخواهد بسیاری از آنها را تجربه کند. در این صورت نه تنها از آن رابطه احساس رضایت به دست نمی آید بلکه ممکن است به فرد مقابل احساس بدی دست بدهد. 
یکی دیگر از سوء تفاهم هایی که ممکن است برای بینندگان این نوع فیلم ها در زمان تجربه جنسی خود صورت بگیرد، گفتگو نکردن درباره رفتار های جنسی است. فرد با دیدن حالت های مختلف که بعضا نیاز به شرایط بدنی آماده دارد بدون هیچ توضیحی بخواهد آن را تجربه کند. در حالی که رابطه جنسی برتر و لذت بخش زمانی رخ میدهد که درباره آن با شریک جنسی صحبت شده باشد. 
ما برای کسب اطلاع خود از چگونگی رابطه جنسی درست، نیاز به مطالعه و یا مشاهده فیلم های آموزشی داریم و نه فیلم های پورنوگرافی. خاصیت و کاربرد فیلم های پورن برای آموزش نبوده و نیست. این فیلم ها برای فروکاستن میل جنسی (خود ارضایی) و یا افزایش میل جنسی (برای افراد سرد مزاج همراه با شریک جنسی) کاربرد بیشتری دارد. سازندگان این دست از فیلم ها به تنها چیزی که فکر نمی کنند، نکات آموزشی است. آنها به دنبال درآمد هستند و این صنعت برایشان یک تجارت است. چگونه می توانیم از یک محصول تجاری انتظار آموزش داشته باشیم؟
متین محمدی

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر