آرشیو شماره‌های مجله

آرشیو شماره‌های مجله
لطفا برای دریافت شماره‌های مجله روی عکس کلیک کنید

۱۳۹۴ اردیبهشت ۱۰, پنجشنبه

بله من همجنسگرا هستم!

فرهنگسرای اقلیت  (شماره یازدهم، فروردین و اردیبهشت 93)یکی از مشهورترین مجری‌های کمدی در آمریکا و یکی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های برجسته همجنسگرا، چندی پیش با گرفتن عکسی از خود و هنرمندان مطرح دیگر در مراسم اسکار 2014 (به سبک سلفی[1]) بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاد. به همین بهانه بر آن شدیم که زندگی موفق این هنرمند برجسته و شجاع (چرا که سال‌ها پیش آشکارسازی کرده است) را بازگو کنیم.

من در جمع دگرجنسگرایان بزرگ شدم، همانطور که تمام دگرجنسگرایان در فضایی مشابه بزرگ می‌شوند. این جایی است که ما همجنسگرایان از آن می‌آییم... از جمع شما دگرجنسگرایان! - «الن دی جنرس[2] در مصاحبه‌ای با 20/20 در سال 1978»

زندگی شخصی
یکشنبه، 26 ژانویه 1958 (6 بهمن 1336)، لوییزیانا، آمریکا؛ الن متولد شد. شاید اولین شوخی خود در این دنیا را با مادرش و با به دنیا آمدن در ساعت 3 نیمه شب انجام داد!
پدر او مامور بیمه و مادرش که متخصص گفتاردرمانی بود، زمانی که الن در دوران نوجوانی بود از هم دیگر جدا شدند. بعد از طلاق تنها برادر او با پدر ماند. در سال 1976 (1355 شمسی) از مدرسه فارغ تحصیل شد و بعد از آن به نیو اورلانز[3] (پیش مادرش) بازگشت و به دانشگاه رفت. او در دوران پیش از حرفه‌ی کمدی‌اش کار‌های مختلفی از پیشخدمتی و نقاش خانه تا متصدی بار تجربه کرد و خودش این تجربیات را مرتبط با وارد شدن و موفق بودن در عرصه‌ی کمدی می‌داند.

زندگی هنری
الن مجری‌گری را در کلوب‌های کوچک، کافی‌شاپ‌ها و خانه‌ها شروع کرد و در سال 1981 رییس تشریفات[4] در کمدی کلاید[5] در نیواورلانز شد. در این دوران تحت تاثیر وودی آلن[6] و استیو مارتین[7] قرار گرفت. یک سال پس از آن شویی را راه‌اندازی کرد به نام بامزه‌ترین فرد آمریکا. پنج سال بعد، در شوی تلویزیونی جانی کارسون[8] ظاهر گردید و تبدیل به اولین کمدینی شد که موفق به کسب چنین موقعیتی شده بود. بعد از آن الن دهه‌ها کار حرفه‌ای خود در زمینه هنر تلویزیونی را ادامه داد و به پاس همین زحمات، برنده‌ی 14 جایزه ی امی[9] (برای شوی خودش) و 12 جایزه ی برگزیده‌ی مردم[10] گردید. همچنین برنده‌ی بامزه ترین زن کمدین در سه سال 1991 ، 1994 و 2000 شد. از جوایز دیگر او می توان به Saturn Award در سال 2003 و منتخب جوانان در بخش کمدی در سال 2011 و ... اشاره نمود.

در مورد آشکارسازی
در مصاحبه‌ای با سی-اِن-اِن[11] در ششم آپریل سال 1997، الن گفت: «من همیشه فکر می‌کردم که می‌توانم زندگی خصوصی‌ام را از زندگی حرفه‌ای‌ام جدا نگه دارم، منظورم اینه که من تمامی تلاشم رو انجام دادم که از جواب دادن به این سوال ]در مورد همجنسگرا بودنم[ طفره برم... حالا با خودم کاملا احساس راحتی می‌کنم و نیازی نیست که از این که اگر رییسم از این موضوع آگاه بشه بترسم.»
الن چند روز بعد اعلام کرد که قصدش از آشکارسازی این نبوده که یک گی‌‌آیکون[12] یا یک سخنگو برای جامعه‌ی همجنسگرایان باشد، بلکه برای صداقت با خودش، این کار را انجام داده. آشکارسازی وی به حدی رای مطبوعات اهمیت داشت که به تیتر مجله‌ی هفتگی تایم هم رسید: بله، من همجنسگرا هستم.
در مورد روابط پیش از ازدواج الن می توان به اولین رابطه‌ی رسمی وی با آن هیش[13] (بازیگر و کارگردان آمریکایی) که بعد از مدتی به هم خورد اشاره کرد. اما در سال 2008 با پورشه د روسی[14] (پورشه لی جیمز دی جنرس[15]) ازدواج کرد. پورشه، بازیگر و کمدین استرالیایی از 4 سال قبل از آن با الن در ارتباط بود و در سال 2005 همجنسگرایی خود را آشکارا اعلام کرد. این رابطه پس از خواستگاری با الماس سه قیراطی الن، در 16 اوت 2008 به ازدواج رسمی بدل گردید.
از سال 2010 به رژیم غذایی گیاه‌خواری روی آورد که در این باره جمله‌ی مشهوری نیز دارد: «من یک لزبین، یک زاده‌ی برج دلو[16] و یک گیاه‌خوار هستم..!»
او همچنین نویسنده‌ی 2 کتاب پر فروش به نام‌های «My Point... And I Do Have One» و «The Funny Thing Is…» است. برنامه ی الن یکی از پر درآمدترین برنامه‌های تلویزیونی (در سال 2007 و از دید مجله ی فوربس) شناخته شد. الن همچنین سابقه‌ی مجریگری در سری نهم از مسابقات امریکن آیدل، جایزه اسکار، جایزه امی و گرمی را در پرونده‌ی کاری خود دارد. همچنین به عنوان یکی از هنرمندانی که در خیابان مشاهیر آمریکا در هالیود[17] ستاره دارند نیز، صاحب ستاره است.
این هنرمند پرستاره و مشهور، همچنان به اجرا های خود ادامه می‌دهد و آشکارسازی‌اش هیچ لطمه‌ای به زندگی حرفه‌ای او نزد. موردی که شاید هم اکنون بیشتر قابل لمس و مشاهده است، اما سال‌ها پیش که الن آشکارسازی کرد، همجنسگرایی حتی در آمریکا آنچنان قابل پذیرش نبود. بیشتر و بیشتر شدن آشکارسازی در بین هنرمندان و افراد مشهور و راحت‌تر شدن آن، مدیون شجاعت‌های افرادی چون الن دی جنرس است.

در مورد الن
نام کامل: الن لی دی جنرس[18]
سن: 56 ساله
قد: 1.71 متر
ملیت: آمریکایی
سال‌های فعالیت: از سال 1978 تا کنون


 پرهاما

[1] Selfie
[2] Ellen DeGeneres
[3] New Orleans
[4] Emcee
[5] Clyde’s Comedy
[6] Woodu Allen
[7] Steve Martin
[8] Johnny Carson
[9] Emmy
[10] People’s Choice Awards
[11] CNN (New York)
[12] Gay Icon
[13] Anne Celeste Heche
[14] Portia de Rossi
[15] Portia Lee James DeGeneres
[16] Aquarius (Astrology)
[17] Hollywood Walk of Fame (2012)

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر