آرشیو شماره‌های مجله

آرشیو شماره‌های مجله
لطفا برای دریافت شماره‌های مجله روی عکس کلیک کنید

۱۳۹۴ اردیبهشت ۱۱, جمعه

رانده از ایران

فرهنگسرای اقلیت  (شماره یازدهم، فروردین و اردیبهشت 93)


همجنسگرایان، تراجنسیتی‌ها و دیگر اقلیت‌های جنسی پس از اینکه شرایط زندگی در ایران برایشان بسیار دشوار می‌شود اغلب مجبورند از کشور خود فرار کنند. مستند «رانده از ایران» ساخته فرید حائری‌نژاد به مساله فرار دگرباشان جنسی به ترکیه می‌پردازد، مشکلات آنها را به تصویر می‌کشد و همچنین با برخی از آنها تا کشور سوم هم‌مسیر می‌شود.
حائری‌نژاد، روزنامه‌نگار، مستندساز و وبلاگ‌نویس ایرانی-کانادایی است که مدتی تهیه کنندگی شبکه سی‌بی‌سی و سردبیری رادیو زمانه را بر عهده داشته است. او در کارنامه خود مستند دیگری درباره زندگی پنهان همجنسگرایان در ایران به نام «آشکار در ایران: درون دنیای پنهان همجنسگرایان ایران» را نیز دارد. وی همچنین چند مستند اجتماعی دیگر نیز ساخته است. 
این فیلم در هر بخشی از خود دردی از جامعه اقلیت‌های جنسی و فرهنگ جنسی ایران را به تصویر می‌کشد. گاهی با مردان همجنسگرا مصاحبه می‌کند، گاهی به خانه‌ی تراجنسی‌ها می‌رود گاهی هم البته دگرباشان جنسی جلوی دوربین فرصتی می‌یابند برای درد دل کردن و اشک ریختن. این مستند شامل واقعیت‌هایی دردناک از زندگی پنهانی دگرباشان جنسی هم در ایران و هم در ترکیه است.
عده‌ی زیادی از دگرباشان جنسی می‌پندارند با خروج از کشور و آمدن به ترکیه مشکلاتشان حل می‌شود، اما این مستند نشان می‌دهد که دگرباشان جنسی با مشکلاتی از قبیل خشونت و تبعیض جنسی و جنسیتی روبرو هستند. اغلب این افراد مجبورند برای امرار معاش به کارهای سیاه بپردازند.
عمده دلایلی که باعث می‌شوند دگرباشان جنسی از کشور خارج شوند آنطور که این فیلم به ما می‌گوید عبارتند از
           تحت فشار قرار گرفتن برای ازدواج اجباری به خصوص لزبین‌ها که از طرف خانواده خود مجبورند در سنین جوانی با مردی ازدواج کنند.
           محکومیت‌های جزایی به دلیل گرایش و هویت جنسی، همجنسگرایان مرد بسیاری از ترس مجازات‌های طاقت‌فرسا در این زمینه از کشور خارج می‌شوند.
           عدم امکانات و تجربه کافی برای عمل تغییر جنسیت در تراجنسی‌ها، آنطور که از این مستند برمی‌آید تراجنسی‌های کمی در ایران هستند که از عمل تغییر جنسیت خود راضی بوده‌اند.
           تحت فشار قرار گرفتن تراجنسیتی‌ها و همجنسگرایان برای عمل تغییر جنسیت، تراجنسیتی‌ها و همجنسگرایان زیادی در ایران به دلیل فرهنگ غلط و نااگاهی در معرض تغییر جنسیت قرار می‌گیرند. عده‌ای از ایشان موفق به خروج از کشور می‌شوند.
           لو رفتن مهمانی‌ها و تولدهای خصوصی دگرباشان جنسی، گاهی با افشا شدن مهمانی‌های دگرباشان، آنها به دلیل بازداشت و محرومیت‌های اجتماعی یا حتی ترس از این‌ها، از کشور خارج می‌شوند.
دلایل دیگری نیز می‌توان برای آن برشمرد مثل تجاوزهای جنسی، ترس از مشکلات به وجود آمده از تنفر دیگران و ... که این فیلم تا میزان زیادی توانسته به این مسائل بپردازند.
رانده از ایران، نشان می‌دهد که چگونه ایرانیان دگرباش جنسی، خانواده، مملکت و علاقه‌مندی‌های خود را رها می‌کنند تا بتوانند در آسایش و امنیت زندگی کنند. اين فيلم را ميتوانيد از طريق کانال يوتيوب در لينک زير تماشا کنيد:
«رانده از ايران»، روايتي از تبعيض عليه دگرباشان جنسي
نسخه انگلیسی:
http://bit.ly/1OTTSA4
نسخه فارسی:
http://bit.ly/1HGsqFj


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر