آرشیو شماره‌های مجله

آرشیو شماره‌های مجله
لطفا برای دریافت شماره‌های مجله روی عکس کلیک کنید

۱۳۹۳ اسفند ۴, دوشنبه

بچه‌دار شدن


د‌فتر ترجمه (شماره یازدهم، فروردین و اردیبهشت 93)


من زنی همجنسگرا هستم و می‌خواهم با پارتنر خود بچه‌دار شوم. چه‌کاری می‌توانم انجام دهم؟[1]
پاسخ دکتر پاتریکا رینی:
بچه‌دار شدن تصمیم بزرگی است. باید قبل از گرفتن این تصمیم ببینید که چه زمانی مناسب این کار است و شما در چه مرحله‌ای از زندگی خود هستید. آیا قادر به قبول این مسئولیت بزرگ هستید یا خیر چون این کار نیاز به تمام‌ وقت و توجه شما دارد. باید در قدم بعدی تصمیم بگیرید که کدام‌ یک از شما قصد حامله شدن را دارد و مسئولیت زایمان را به عهده خواهد گرفت. زنی که تصمیم دارد حامله بشود باید تمام تست‌های سلامت را انجام بدهد تا از داشتن قدرت و سلامت برخوردار باشد. این تست‌های سلامت توسط متخصص مامائی و یا دکتر زنان انجام می‌گیرد. کسی که می‌خواهد زایمان را انجام بدهد باید شروع به مصرف مولتی‌ویتامین‌ها بکند. به‌خصوص اسید فولیک تا جنین در حال رشد از مواد مغزی تغذیه کند. هرگز در ابتدای راه به دنبال رسیدن سریع به نتیجه دلخواهتان نباشید. حاملگی می‌تواند از چند ماه تا چند سال طول بکشد. قدم بعدی حامله شدن شماست که توسط چندین راه امکان‌پذیر است:
1)     گرفتن اسپرم از شخصی که شما او را می‌شناسید و به‌سلامت او اطمینان دارید (دوست نزدیک. افراد فامیل و آشنایان دور) بعد از اهدا باید اسپرم‌ها حتماً مورد آزمایش‌های ویروسی و میکروبی قرار بگیرند تا عاری از هر نوع ویروس و آلودگی باشند. باید ازنظر آزمایش‌های HIV و STD نیز مورد آزمایش قرار بگیرند. قدم بعدی در نظر گرفتن حقوق شخص اسپرم‌دهنده به‌عنوان والد فرزند است؛ زیرا وی نسبت به بچه ‌دارای حق پدری بوده و می‌تواند به‌صورت متناوب فرزند خود را ببیند و با وی در ارتباط باشد. این حقوق پدری شخص اهداکننده اوضاع را برای زوج همجنسگرا کمی پیچیده می‌کند تا زمانی که این شخص از لحاظ قانونی تمام حق فرزند خود را به شما بسپارد به‌طوری‌که دیگر حقی به آن بچه نداشته باشد. برای این مرحله شما باید از وکیل و راه‌های قانونی استفاده کنید و در آینده کمی درگیر کارهای پیچیده قانونی می‌شوید.
2)     از بانک‌های اهداکننده اسپرم مورد نیاز خود را تهیه کنید. در این حالت اطلاعات شخص دهنده اسپرم مشخص نیست؛ اما در صورت خواست شما می‌توانید یکسری اطلاعات‌ پایه‌ای مانند نژاد و مذهب، رنگ چشم و پوست شخص اهداکننده را بدانید. برخی از اهداکننده‌ها هم مایل‌اند که اطلاعاتشان محفوظ بماند تا سن 18 سالگی بچه که بعدها در صورت خواست خود بچه این اطلاعات را در اختیار او قرار می‌دهند. بانک‌های اسپرم برای دریافت حقوق خود اسپرم‌ها را مورد آزمایش‌های مختلف قرار داده و به‌طور سالم آنان را به‌طور یخ‌زده نگه‌داری می‌کنند. شما می‌توانید این بانک‌ها را از طریق دوستانتان یا از طریق اینترنت پیدا کنید. این بانک‌ها کمی گران‌تر بوده و شما باید برای گرفتن اسپرم مراحل مختلفی را پشت سر بگذرانید.
لقاح به‌وسیله دو روش صورت می‌گیرد: یا به‌وسیله خود پزشک یا به‌وسیله خود شما که پزشک ساعت و چگونگی انجام این کار را به شما می‌گوید و شما می‌توانید در شرایط دلخواه خودتان و پارتنرتان این کار را در منزل یا در شرایطی رمانتیک انجام دهید. حتماً به این نکته توجه کنید که بارداری و لقاح به‌سرعت صورت نمی‌گیرد در بیشتر زوج‌ها این پروسه ممکن است تا چندین سال طول بکشد. باید به این نکته هم توجه شود که آیا پارتنر شما قادر به حامله شدن هست یا نه. برای این کار حتماً آزمایش‌های لازم را انجام دهید و با مشاور صحبت کنید تا بفهمید که پارتنر شما توانایی نگه‌داری اسپرم و حامله شدن را دارد یا خیر.
3)     راه سوم که بهترین راه است گرفتن بچه به فرزندخواندگی است اما بسیار گران‌تر و دارای مراحل قانونی بیشتری است. زوج‌های همجنسگرا باید هم مورد تأیید مراکز دهنده بچه قرار گیرند هم مورد تائید قوانین ایالتی. باید توجه کنید که چه کسی از شما می‌خواهد مسئولیت گرفتن بچه را به عهده بگیرد. گاهی ممکن است شما از طرف مرکز دهنده بچه مورد تائید باشید اما ازلحاظ قانون ایالتی رد صلاحیت شوید.
برخی دیگر از راه‌های پیشنهادی برای بچه‌دار شدن زوج‌های زن همجنسگرا:
1_ لقاح بین سلول‌های گرفته‌شده از دو تخمک هر دو زن و اسپرم و انتقال آن به یکی از تخمک‌ها که در این روش فرزند شما کاملاً دارای خصوصیات ژنتیکی هردو زن می‌گردد.
2_ همخوابی با یک مرد (که معمولاً زنان همجنسگرا دوستان گی خود را انتخاب می‌کنند)
3_ یک روش دیگر وجود دارد که کاملا روشی جدید بوده و در حال حاضر در سطح کمتری انجام می‌گیرد و آن بچه‌دار شدن بدون دخالت اسپرم است. به این صورت پزشکان سلول‌هایی خاص را از تخمک زن گرفته با سلول‌های تخمک دیگر پیوند زده و در طی مراحل ژنتیکی خاص قادر به تولید جنین می‌شوند؛ که اگر این روش گسترش یابد کاملا روشی ایده‌آل خواهد بود.
4_ قبول فرزند پارتنرتان که قبلاً از شوهر قبلی خود (در زمانی که گرایشی دیگر داشته) نیز از لحاظ قانونی در صورت ازدواج امکان‌پذیر است.

مترجم: فریبا.ف[2]


[1] http://thefenwayinstitute.org/
[2] توضیح مترجم: این مقاله با توجه به قوانین ایالات متحده نوشته شده و طبیعتا در ایران امروز کاربرد ندارد. هدف از ترجمه، آشنا کردن خواننده با موضوعاتی جالب مانند این نوشتار است. 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر